Vše o rotopedu
I když má už svou největší slávu za sebou, patří rotoped stále mezi nejoblíbenější stroje na cvičení a ve skupině aerobních trenažérů zůstává neotřesitelnou klasikou. Moderní doba sice přinesla další druhy trenažérů, především stále oblíbenější crossový trenažér, ale ke starému dobrému stacionárnímu kolu se vrací stále hodně lidí. Už proto, že je skladné a doma zabere podstatně méně místa než jiné fitness trenažéry.
Pro koho je rotoped vhodný?
Rotoped se v zásadě hodí pro každého, jezdit na něm mohou i lidé s velkou nadváhou, lidé po úrazech nebo s nemocnými klouby i starší lidé pro zvýšení tělesné kondice. Přesto by mělo být samozřejmostí, že lidé s jakoukoli nemocí či zdravotním omezením by se měli nejdříve o vhodnosti cvičení na rotopedu poradit s lékařem.
Nejcennější na rotopedu je aerobní trénink pro posílení srdce a krevního oběhu, kdy se jede v takovém tempu, aby tep cvičícího odpovídal přesně stanovené tepové frekvenci.
Jaké partie posiluje?
Kdo pravidelně „šlape do pedálů", významně posiluje svaly nohou a celkově tvaruje nohy i hýždě. Jízda na rotopedu má pozitivní vliv také na celý kardiovaskulární systém, čímž se rotoped řadí mezi tzv. kardiotrenažéry.
Jak na rotopedu cvičit?
Obecně je dobré začít na rotopedu volněji, po pár minutách přidat zátěž a na konci tréninku ji zase ubírat. Nohy by neměly dostat nepřiměřeně zabrat, to znamená, že nesmí vyloženě bolet, můžou být ale příjemně unavené.
Nejcennější na rotopedu je aerobní trénink pro posílení srdce a krevního oběhu, kdy se jede v takovém tempu, aby tep cvičícího odpovídal přesně stanovené tepové frekvenci. Pokud chcete cvičit efektivně, vyžadujte rotoped, který umožňuje váš puls měřit, např. ušní upínkou nebo hrudním pásem.
Důležitým údajem pro vás bude vaše maximální tepová frekvence, kterou vypočítáte dle vzorce: 220 - váš věk = maximální tepová frekvence. Efektivní aerobní režim pro trénink představuje tepová frekvence, která se pohybuje v rozmezí 40 až 70 % maximální tepové frekvence. „Vypočítaná hodnota maximální tepové frekvence pomocí věku je orientační a je všeobecně uznávaná a zprůměrovaná. Skutečnost se pak liší podle kondice. Proto je vhodné nechat se otestovat od sportovního lékaře a zjistit si reálnou hodnotu maximálního pulsu," doporučuje Ondřej Varga ze společnosti Kettler.
Jak vybrat rotoped na míru?
Rotopedů je na našem trhu velký výběr, v hypermarketech se dostanou už za cenu kolem 2 000 Kč. Specializovaní prodejci potřeb pro fitness však před modely z obchodních řetězců varují a poukazují na až podezřele nízkou cenou, která hodně napovídá o kvalitě vnitřní mechaniky, převodů… Kdo se rozhodne pořídit si rotoped s předsevzetím, že v jeho ložnici nebude plnit funkci „originálního" věšáku na šaty, ale chce na něm opravdu pravidelně cvičit, měl by si koupit stroj v odpovídající kvalitě.
Kvalita rotopedů se liší podle potřeb a náročnosti zákazníků. Společnost Kettler produkuje značkové rotopedy ve třech cenových skupinách. Všechny rotopedy Kettler měří puls, vzdálenost, otáčky, rychlost, čas a spotřebu energie. Ty dokonalejší toho pak umějí ještě víc.
1. skupina: Kettler BASIC obsahuje rotopedy v nejnižší cenové skupině, od 5 000 Kč do 9 000 Kč. Rotopedy jsou vhodné pro každodenní kondiční cvičení. Díky zvýšeným řidítkům lze u cvičení pohodlně sledovat TV (nejste předkloněni dolů k řidítkům s hlavou zvednutou nahoru - a tedy nebolí "za krkem"). Měření tepu ušní upínkou zobrazuje hodnoty s omezenou přesností.
2. skupina: Kettler HKS je skupina kvalitních rotopedů s bohatou výbavou, cenově se pohybuje od 9 000 Kč do 17 000 Kč. Rotopedy umožňují velice přesně měřit tepovou frekvenci pomocí hrudního pásu.
3. skupina: ergometry dnes již vzhledem k jejich široké nabídce tvoří samostatnou kategorii trenažérů, o které si povíme v následujícím článku. Ceny od 15 000 Kč.
Na základní kondiční používání párkrát za týden postačí řada Basic s nabídkou základních funkcí. Naopak pro toho, kdo chce v co nejkratší době svou fyzickou kondici opravdu zvednout, a pak si ji pravidelně udržovat, se doporučuje nejdokonalejší řada - ergometr, který nabízí pulsem řízené programy a trénink na něm je tudíž podstatně účinnější a komfortní. Při výběru vhodného stroje je každopádně vždy nejlepší, nechat si poradit od specializovaného prodejce, který stroj je pro toho nebo pro ty, kdo na něm budou cvičit, nejvhodnější.
Autor: Táňa Tučková