Velký návrat švihadla
Švihadlo bylo dlouho doménou malých holčiček. Pilně jsme trénovaly na dvoře mateřské školy tzv. školku se švihadlem - sérii deseti různých přeskoků v různých opakováních. Ale z velkých holčiček vyrostly velké holky a ze švihadla se stala zábava pro všechny generace. Opravdu – švihadlo zažívá svůj velký comeback a být přitom je nejen zábavné, ale především zdravé.
Již staří Egypťané…
Švihadlo provází lidstvo již tisíce let - nedlouho po upletení prvního provazu naši vynalézaví a hraví předkové zjistili, že provaz není jen užitečný, ale s minimální námahou je z něj jednoduchá a každému dostupná zábava. Zajímavé je, že původně bylo švihadlo takřka výhradně výsadou mužů. Ale nejen to se změnilo - postupem času se přidaly také ženy a švihadla se začala vyrábět z těch nejmodernějších materiálů, takže dnes najdeme na trhu nejen švihadla textilní, kožená, jutová a polyuretanová, ale také kabelová, korálková, s ložisky nebo digitální - švihadlo zkrátka není ničím archaickým - je to moderní cvičební pomůcka 21. století.
Kouzelné skákání
Přestože se skákání přes švihadlo na první pohled tváří jako jednoduchá dětská hra, je výborným prostředkem pro zlepšení kondice, koordinace pohybů a spalování tuků (za pouhých 10 minut skákání se zbavíte 110 - 130 kalorií a významně povzbudíte kardiovaskulární systém). Posílíte svaly celého těla, především pak dolních končetin, ale také rukou, zad, břicha a hrudníku. Navíc je švihadlo velmi účinnou zbraní proti celulitidě a skvělým prostředkem pro tzv. warm-up, tedy zahřátí svalů před vyšší zátěží.
Na švihadlo nedají dopustit také vrcholoví sportovci - tvoří pravidelnou součást tréninků boxerů, a například v moderní gymnastice je stále jedním z nejnáročnějších „nářadí". V současné době je největším hitem tzv. rope skipping, tedy trikové skákání původem z USA, které využívá švihadla různých délek a do sestav zařazuje nejrůznější pohybové kreace i takřka akrobatické figury.
Co potřebujete
Skákání přes švihadlo je na vybavení nenáročný sport. Pro začátek vám postačí kvalitní švihadlo a dobře odpružená sportovní obuv. Nikdy ovšem neskákejte bosí a vyhledávejte spíše povrchy, které tlumí nárazy - ideální jsou parkety či guma, naopak zcela nevhodný je beton.
Správnou délku švihadla poznáte, když se postavíte na střed a úchopy natáhnete kolmo nahoru. Pokud vám úchopy sahají do podpaží, vybrali jste správně. Švihadlo by nemělo být příliš lehké, rychlejší skoky jsou v takovém případě příliš náročné.
Jak začít
Při skákání držte tělo vzpřímeně, zpevněte břicho i hýždě a neprohýbejte se. Lokty držte u těla a pokrčte je tak, aby předloktí se zemí svíralo úhel asi 45°. Krouživý pohyb by měl vycházet nejprve z loktů a následně ze zápěstí. Důležité je odrážet se z přední části chodidel, neskákejte na celá chodidla. Občas uvolněte paty, abyste předešli křečím.
Pro vytvarování svalstva na nohou nemusíte skákat do metrové výšky. Výskoky by měly být naopak hodně nízké, aby vám švihadlo jen lehce proletělo pod nohama. Zpočátku možná budete skákat s menší frekvencí, časem ale určitě zvládnete i 60 skoků za minutu a vaše rychlost se bude dále zvyšovat.
Neskákejte bezhlavě
Také při skákání přes švihadlo si můžete ublížit - skákání, především pak náročnější kreace nebo intenzivní rope skipping, jsou určeny především pro zdatnější sportovce. Rozhodně neskákejte při problémech s klouby, větší nadváze, pokud trpíte onemocněním srdce a cév, máte-li vysoký krevní tlak a vynechejte švihadlo také při angíně a jiných virových onemocněních.
Nebát se a skákat
Pokud chcete švihadlo vyzkoušet, zkuste začít denně jen s cca 5 minutami jednoduchých přeskoků. Jak se bude vaše kondice zlepšovat, můžete postupně prodlužovat dobu tréninku, zvyšovat rychlost přeskoků nebo přidávat další „triky".
Pro začátek se nejlépe hodí skoky snožmo, přeskoky na jedné noze, nebo zkuste nohy střídat při tzv. běhu přes švihadlo.
Až vás budou úplné základy nudit, můžete se pokusit o přeskok přes švihadlo se zkříženýma rukama neboli „vajíčko" anebo dvojšvih, tedy dvojité otočení švihadla během jednoho výskoku.
O čem budeme psát příště?
V následujícím článku seriálu o švihadlech si zopakujeme klasickou švihadlovou „školku", těšte se!
Autor: Vlasta Tichá