Jezděte na kole bezpečně
Rozkvetlá příroda a teplé počasí přímo lákají k výletu na kole. Ještě předtím, než vytáhnete kolo z garáže a vyrazíte na jarní projížďku, připomeňte si základní zásady bezpečnosti jízdy na kole.
1. Helma je nutností
Možná si říkáte, že na krátkou trasu není helma třeba, že se vám nemůže nic stát. Podle některých cyklistů je dokonce helma jen pro děti. Neexistuje větší omyl. Až 75 % úrazů hlavy, ke kterým dojde na kole, se dalo snadno předejít, pokud by si cyklista před jízdou vzal helmu. Helma nezabrání srážce ani pádu z kola. Díky tomu, že chrání lebku před zlomeninami a mozek před otřesy a pohmožděninami, vám však může zachránit život. Dobrým argumentem, proč nenosit helmu, není ani stížnost na nepohodlí. Dobře seřízená moderní helma je tak lehká a komfortní, že ji na hlavě téměř necítíte.
2. Buďte soustředění a pozorní
Pro maximální bezpečí je třeba být na kole stále koncentrovaný a vnímat, co se děje kolem. Stačí malá chvilka, kdy takzvaně „vypnete“, a může se stát neštěstí. Cyklista Petr Komárek má svůj tip, jak udržet a pocvičit koncentraci: „Když cítím, že na mě padá únava, posiluju své soustředění tím, že si v duchu říkám, co se kolem mě děje. Třeba pojmenovávám značky aut, která proti mně jedou, popisuji si kolemjdoucí, přeříkávám si cestu, po které jedu. Je to zaručený způsob, jak udržet myšlenky pohromadě.“ Pozor také na jízdu se sluchátky v uších. Tím, že při jízdě na kole posloucháte hudbu, se připravujete o jeden z podstatných smyslů – sluch, který vás může varovat před blížícím se automobilem, aniž byste se museli ohlížet. Hudební přehrávač proto nechte raději doma.
3. Naučte se předpisy a dodržujte je
Důkladně si prostudujte pravidla - externí odkaz silničního provozu a řiďte se jimi. Na druhou stranu však nepředpokládejte, že je znají i ostatní, a nespoléhejte se na jejich zodpovědnost. „Vždy je lepší předvídat a předpokládat, že ostatní účastníci silničního provozu pravidla neznají a nebudou se jimi řídit,“ potvrzuje Petr Komárek z vlastní zkušenosti. „Ve chvíli, kdy vás odváží sanitka, vám bude na nic vykřikovat, že jste měli přednost v jízdě,“ usmívá se zkušený cyklista. Před jízdou na kole nepijte alkohol a řiďte zodpovědně. Držte se oběma rukama řidítek a vždy sledujte cestu před sebou. Stačí malé ohlédnutí na cyklistu za sebou a proti vám se může vyřítit automobil. Pokud vjíždíte na křižovatku, vždy zastavte a pořádně se rozhlédněte na obě strany. Na místech, kde je nepřehledná dopravní situace, raději sesedněte a veďte kolo po chodníku. Kde to jde, jezděte po značených cyklistických pruzích. Nikdy nejezděte s přáteli vedle sebe. Pokud předjíždíte chodce, zacinkejte zvonkem, nebo je oslovte. Vyřítíte-li se za nimi bez varování, mohou se leknout a uskočit do cesty vám, nebo kolem jedoucímu automobilu.
Speciální tip: Vidíte-li před sebou nečekanou překážku a víte, že již není čas zabrzdit, je někdy lepší strhnout kolo na bok a spadnout spolu s ním. Záleží na typu překážky, v zásadě však platí, že při pádu z kola, obzvláště s nezbytnou helmou, si můžete způsobit zranění menší než srážkou s tvrdým předmětem. Odřeniny se hojí snáze než vnitřní zranění.
4. Buďte vidět
Zvířata v přírodě se před predátory maskují dokonalými mimikrami a jejich cílem je skrýt se před nepřátelskýma očima. Na silnici však platí opačné pravidlo – být viděn znamená být v bezpečí. Noste světlé a pestré oblečení, nejlépe opatřené reflexními plochami. Díky nim budete vidět i za špatné viditelnosti a umožníte ostatním účastníkům provozu, aby se vám vyhnuli. Za snížené viditelnosti nezapomeňte včas rozsvítit světla.
5. Kontrolujte pravidelně své kolo
Před první vyjížďkou po zimě podrobte kolo důkladné generálce. Neméně důležité je věnovat pozornost také vybavení. Technický stav kola byste měli kontrolovat před každou jízdou. Ujistěte se, že sedlo, řidítka a kola jsou upevněna a neviklají se. Prohlédněte řetěz a v případě potřeby jej promažte. Nezapomeňte na brzdy a ověřte jejich funkčnost. Na závěr prohlédněte pneumatiky, které mohou být po zimě zpuchřelé, nebo mohou potřebovat přifouknout. Kontrolujte také funkčnost světel a zvonku. "Věnujte pozornost i své helmě," radí cyklista Petr Komárek, „starejte se o ni a nikdy s ní neházejte. Tím se může poškodit a naprasknout a v případě potřeby pak selhat. Po větším pádu je lepší pořídit helmu novou, protože vlivem nárazu může být méně spolehlivá a neposkytovat hlavě potřebnou ochranu," dodává cyklista.
6. Dávejte znamení
Jasně a zřetelně dávejte ostatním účastníkům gesty najevo, co máte v úmyslu. Měníte-li směr jízdy, včas a výrazně to dejte najevo pohybem paže. Předtím, než vybočíte, se však nezapomeňte ohlédnout.
7. Buďte ohleduplní
K ostatním účastníkům provozu, ať už kolegům cyklistům, automobilistům či chodcům, se chovejte ohleduplně. Snažte se udržovat takovou rychlost, abyste nezdržovali provoz a nepřekáželi ostatním. Na přechodu pro chodce i při odbočování vpravo nebo vlevo dejte přednost přecházejícím chodcům.
Autor: Zuzana Fuxová