Domácí posilovna: Co do ní? aneb Než vyberete stroje
O tom, že budete cvičit doma, jste už pevně rozhodnuti a máte také jasnou představu, kam své domácí fitko umístíte. Můžete se tudíž pustit do krásného zařizování! Než ale vyrazíte na nákupy, je naprosto nezbytné ujasnit si pár důležitých věcí.
Zamyslete se
Začít můžete tím, že si upřímně odpovíte na otázku, proč vlastně budete cvičit. Co všechno chcete docílit. Míníme tím samozřejmě vnější vzhled - postavu, ale současně i zdraví. Chcete „jen" hubnout a zvyšovat si kondičku? Celkově zpevňovat tělo a budovat svalstvo, přeformovat celou postavu či jen „posadit" povislý zadek výš? Trénovat na maratón, zvyšovat aerobní kapacitu plic, snižovat cholesterol… atd.?
Než vyrazíte nakupovat zařízení své domácí posilovny, měli byste si ujasnit především: proč chci cvičit - čeho chci dosáhnout, co mě baví a co mi jde, jaký druh pohybu nesmím ze zdravotních důvodů a kolik peněz do fitka můžu investovat.
Do této úvahy je třeba zahrnout váš zdravotní stav a momentální kondici. Jiné možnosti „trápení organismu" v posilovně má zdravý člověk, jiné nemocný (třeba po infarktu) - ten musí brát ohledy na zdravotní omezení a určitě by se měl nejdřív poradit se svým lékařem! Podobně je to s kondicí: kdo už delší dobu cvičí, bude jistě vybírat jiné vybavení do svého domácího fitka, než úplný začátečník. Pochopitelně tyto „parametry" je třeba zkoumat u všech členů rodiny, kteří budou domácí posilovnu využívat. Výběr vybavení se totiž musí odvíjet právě od nich.
Cvičení musí především bavit
Další důležitá věc je, vybrat si stroje a zařízení podle toho, jaký druh pohybu vás baví a jde vám. Když si své domácí fitko zařídíte podle kamaráda či souseda s odlišnými zájmy i schopnostmi, nebudete nejspíš cvičit rádi a nakonec toho možná i necháte. Z drahých strojů se u vás doma stanou věšáky na šaty…
Koho baví cyklistika, má jasnou volbu: rotoped či cyklotrenažér, kdo rád běhá, koupí si běžecký pás, kdo je nadšený běžkař, bude se mu líbit „běhat" na eliptickém trenažéru nebo přístroji zvaném Nordic Trainer, vodák se zase dobře sžije s veslařským trenažérem,… atd. Charakter stroje by měl vždy odpovídat buď celkovému procvičení těla, nebo specifickým požadavkům člověka, který ho používá.
Pokud právě namítáte: a co má dělat úplný laik, který zatím necvičil, tudíž ani neví, co by ho bavilo a co by mu šlo? - máme pro vás radu. Zajděte na konzultaci do velké zavedené posilovny a poraďte se tam s profesionálem! Vyzkoušejte si všechny stroje, které vám doporučí, a pak se sami rozhodněte, jaký druh trenažéru byste chtěli mít doma.
Důležitý poměr: kvalita/cena
Zbývá už jen vyřešit poslední „maličkost" - kolik peněz jste ochotni a schopni do domácí posilovny investovat! To je veledůležitý parametr, který určí kvalitu vašeho domácího tréninku. Dnešní trh nabízí už takovou spoustu nejrůznějších strojů a pomůcek na cvičení a v tak rozdílných cenových hladinách, že by si měl vybrat každý. Pozor ale, neměli byste podřizovat výběr ceně! Je hodně pravdy na rčení: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat příliš levné věci", a při vybavování domácí posilovny, která má spolehlivě sloužit po mnoho let, to platí určitě.
VĚDĚLI JSTE?
Zařizujete si fitko doma? Budete na tom lépe, než Madonna!
Známá perfekcionistka, slavná zpěvačka Madonna dobře ví, že domácí posilovna je věc praktická a pro ni, která se chce udržet na výsluní co nejdéle, i nezbytná. Kvůli ní si v Londýně koupila celý dům, sousedící s jejím sídlem, a dala ho přebudovat na luxusní, špičkově vybavené fitnesscentrum, kde pravidelně cvičí. Protože ale od úřadů nedostala povolení ke stavebnímu propojení obou objektů, musí tam docházet nejméně 20 metrů po ulici a snášet zvědavé pohledy, kterým se vlastně chtěla původně vyhnout…
Autor: Táňa Tučková