Desatero rad, jak vybrat nejvhodnější cross trenažér
Crossové trenažéry jsou stále oblíbenější domácí cvičící pomůckou. Zapojí celé tělo a pohyb na nich je zábavnější než na rotopedu. Jak ale vybrat stroj, který bude nejlépe vyhovovat vašim požadavkům? Poradí vám odborník Martin Homolka.
Pohyb na cross trenažéru, jinak také eliptickém trenažéru, se velmi podobá jízdě na běžkách. Oproti rotopedu procvičíte nejen boky, hýždě a nohy, ale zapojíte i horní polovinu těla, tedy svaly zad, prsou, paží a ramen. Velkou výhodou je dynamický pohyb bez tzv. mrtvého bodu, díky tomu dochází k minimalizaci zátěže kolen. Cross trenažér si tak oblíbí i lidé trpící bolestmi kloubů.
"Klíčovým údajem pro účinné cvičení je měření tepu."
Desatero pro výběr crosstrenažéru:
1. Pro koho je stroj určen
Klíčovým údajem pro účinné cvičení je měření tepu.
Crossový trenažér je třeba vždy vybírat podle toho, kdo na něm bude pravidelně cvičit. Jiný model bude vyhovovat aktivnímu sportovci, který má cvičení na trenažéru pro udržení kondice v rámci tréninku, a jiný mamince na mateřské k příležitostnému cvičení a odreagování. Od toho se budou odvíjet veškerá další kritéria a očekávání, která by měl stroj naplnit.
2. Váha a výška osob
Nejdůležitějším kritériem pro výběr crossového trenažéru je váha a výška osoby, která bude stroj využívat. V případě, že bude na trenažéru cvičit více členů domácnosti, je nutné vybírat rám stroje podle nejtěžší osoby. Výška osob pak určuje délku kroku, ta souvisí s velikostí rámu stroje. Obecně vzato se lépe cvičí na strojích s krokem 40cm (a více) než na menších strojích s krokem 20 - 30cm. Stroje s delším krokem jsou univerzálnější, a proto vhodnější pro více uživatelů. Pohyb na těchto trenažérech se blíží lidskému běhu.
3. Měření tepové frekvence
Existují celkem 3 možnosti, jakými stroj údaje o tepové frekvenci získává. Základním způsobem je přenos dat pomocí ušního snímače nebo dlaňových senzorů. Tyto varianty jsou ovšem méně přesné, vhodné spíše pro hrubou představu. Zcela přesné je měření tepu pomocí hrudního pásu, který bezdrátově do počítače přenáší údaje o tepové frekvenci. Firma Kettler nabízí pro získání přesných údajů o tepu tzv. Cardio Puls Set jako volitelné příslušenství za 1490 Kč. Využít tuto spolehlivou variantu můžete např. cross trenažérem Verso 309, který se prodává za 11 990 Kč.
4. Záruční doba
Zajímejte se o záruční podmínky. Někteří výrobci garantují na produkty prodlouženou záruku. Vždy se předem informujte, na co se vaše záruky vztahují. Pak se nemusíte bát, že v případě závady stroje budete muset investovat do jeho opravy - o to se postará prodejce.
5. Nadstandardní servis
Služby spojené s koupí trenažéru vám ulehčí spoustu práce.
Přemýšlíte, jak stroj dopravíte domů a jak ho zvládnete zapojit? Někteří výrobci nabízí svým zákazníkům nadstandardní servis. Služby spojené s koupí trenažéru vám ulehčí spoustu práce. Koupíte-li trenažér značky Kettler, zboží vám vyškolení odborníci dovezou až domů, stroj sestaví, předvedou vám, jak funguje a v případě nutnosti zodpoví všechny vaše dotazy. Navíc společnost Kettler garantuje bezplatný záruční servis přímo u zákazníka.
6. Připojení k PC
Náročnější uživatelé ocení atraktivní funkci moderních trenažérů, a to možnost připojit crossový trenažér k PC a trénovat se speciálními programy. Tato „vychytávka" vám umocní zážitek z pohybu díky zobrazení krajiny na obrazovce, umožní vám změřit síly v on-line závodě, ale hlavně vám zprostředkuje analýzu tréninkových dat a archivaci jednotlivých tréninků. Takové pohodlí vám poskytne i cross trenažér Satura E (31 990 Kč).
7. Design
Na českém trhu si můžete také vybírat podle designu. Dnes jsou trendem barevné kombinace černé, stříbrné a bílé barvy s dynamickými červenými a oranžovými detaily. Design výrobku se u značek rok od roku mění v závislosti na nejnovějších trendech trhu.
8. Technické záležitosti
Při výběru byste neměli podcenit technické parametry produktu, které vám napoví, jak dlouho bude trenažér funkční bez nutného servisu. K dostání jsou levné stroje, které mají kloubní spoje řešeny pomocí kluzných pouzder. Jejich životnost je však značně omezená. Vhodné je vybírat trenažéry, které mají tyto spoje (i šlapací střed) řešeny pomocí průmyslových ložisek. Vybírejte tam, kde vás na možná rizika upozorní zkušení odborníci.
9. Cena vs. kvalita
Rozhodujícím kritériem pro vaši peněženku bude jistě i cena. V některých případech se ovšem nevyplácí moc šetřit. Levnější výrobky vám nenabídnou takovou ergonomii pohybu, jejich kvalita často pokulhává. Snadno se může stát, že do stroje nakonec investujete více, než byste dali za kvalitní cross trenažér s prodlouženou zárukou a nadstandardním servisem. Crossové trenažéry jsou složitější stroje než klasické rotopedy, a proto je vyšší i jejich cena. Crossy pro domácí cvičení s přiměřenou kvalitou můžete sehnat okolo 15 tisíc korun. Za 25 tisíc pořídíte vysoce kvalitní trenažéry s programy a špičkovou ergonomií. Pro nejnáročnější uživatele jsou v nabídce firmy Kettler luxusní stroje vybavené nejpřesnějším brzdným systémem, programovatelnou elektronikou a přesným vyhodnocováním tréninku s pořizovací cenou kolem 40 tisíc korun.
10. Možnost vyzkoušet si trenažér
Nekupujte zajíce v pytli! Někteří výrobci nabízí možnost vyzkoušet si stroj ve specializovaném ukázkovém centru. Tuto službu můžete využít například při výběru posilovacích strojů značky Kettler. Vyzkoušet je můžete ve specializovaném fitness showroomu, kde vám veškeré dotazy ohledně výběru toho nejvhodnějšího stroje zodpoví zkušení odborníci. Více informací se dozvíte na www.kettler.cz/showroom-kettler.